Savanoriauk

Savanorystė – įvairaus amžiaus žmonių, kure laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra gaunamas piniginis atlygis. Savanoriška veikla gali būti nedidelė, pavyzdžiui, pagalba vienos dienos trukmės renginyje, arba didesnės apimties, kai tam skiriama keletas valandų savo laisvalaikio kas savaitę ar net kasdien.

Norint tapti savanoriu, būtinos dvi sąlygos: asmuo turi būti apsisprendęs skirti savo laiką visuomenei ir jos reikmėms, nesitikint jokio piniginio atlygio, ir antroji – asmuo turi atrasti kitą asmenį ar organizaciją, kuriai reikalinga savanorio pagalba.

2011 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo Savanoriškos veiklos įstatymas, Lietuvos Respublikos Seimo priimtas 2011 m. birželio 22 d., Vilniuje vykstant Europos savanoriškos veiklos metų turo renginiams. Pagal įstatymą savonoriui numatomi reikalavimai:

- Savanoriais gali būti vyresni kaip 14 metų Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikos teritorijoje teisėtai esantys užsieniečiai.
- Asmenys, jaunesni kaip 18 metų, gali dalyvauti savanoriškoje veikloje, jeigu tam neprieštarauja vaiko atstovas pagal įstatymą.
- Savanoriui kvalifikacija nėra būtina, išskyrus tokį savanoriškos veiklos pobūdį, kuris reikalauja specialios kvalifikacijos pagal kitus teisės aktus arba pagal savanoriškos veiklos organizatorių reikalavimus.
- Savanoriui pagal atliekamos veiklos pobūdį gali būti taikomi kiti reikalavimai, nustatyti atskiras sritis reglamentuojančiuose teisės aktuose.

Savanoriškos veiklos įstatymą gali rasti čia.

Viena iš savanoriškos veiklos organizatoriaus pareigų — sudaryti su savanoriu savanoriškos veiklos sutartį, jeigu:
- kompensuojamos su savanoriška veikla susijusios išlaidos;
- sudaryti sutartį pageidauja viena iš šalių.
Sutartyje gali būti susitariama dėl savanoriškos veiklos trukmės ir laiko, išlaidų kompensavimo, kitų sąlygų.

 

Organizacijų, kur savanoriauti Vilniuje ir jo regione, sąrašas

Jau yra prieinamas organizacijų, veikiančių Vilniaus mieste ir regione (Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Širvintų, Ukmergės, Švenčionių rajonuose) bei savo veikloje pasitelkiančių savanorių pagalbą, sąrašą.

Sąrašą galite rasti organizacijos VšĮ ,,Socialinis veiksmas“ internetiniame puslapyje www.savanoriai.org (Vietinė savanorystė – Organizacijų žemėlapis).

Sąraše galite:
- Rasti savanorystės vietą. Šis sąrašas skirtas visiems žmonėms, kurie nori ir gali dalį savo laiko, energijos, žinių skirti visuomenei naudingai veiklai. Peržiūrėk organizacijų sąrašą, išsirink organizaciją, kurioje norėtum savanoriauti ir pradėk savo savanorišką veiklą;
- Rasti savanorį. Taip pat šis sąrašas skirtas ir organizacijoms, veikiančioms Vilniaus mieste ir regione (Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Širvintų, Ukmergės, Švenčionių rajonuose), kurios dirba su savanoriais ir į savo veiklą yra pasiruošusios įtraukti savanorius.


Jeigu Jūsų organizacijos nėra šiame sąraše, tačiau norėtumėte, kad savanoryste Vilniaus mieste ir regione besidomintys žmonės matytų Jūsų organizacijos aprašymą, atlikite žemiau nurodytus veiksmus.

Atsakykite į šiuos klausimus:
- Organizacijos pavadinimas;
- Veiklos sritis;
- Organizacijos statusas;
- Adresas, kontaktai, internetinis puslapis, Facebook ir pan.;
- Kontaktinis asmuo atsakingas už savanorystę (vardas, pavardė ir kontaktai);
- Trumpas organizacijos veiklų aprašymas;
- Veiklų, kurios yra siūlomos savanoriui aprašymas;
- Reikalavimai savanoriui.

Atsakymus siųskite Jūratei, el. paštu savanoriauk@savanoriai.org ir Jūsų organizaciją įtrauks į šį sąrašą.
Jeigu norite save išbandyti savanoriškoje veikloje kitoje šalyje, daugiau apie Europos savanorių tarnybos (EST) programą rasite čia - www.savanoriai.org (Europos savanorių tarnyba) ir www.jtba.lt.

 

Taip pat yra tokie tinklalapiai: 

 

Nuorodos