„Google“ kartu su Baltijos šalių nevyriausybinėmis organizacijomis sieks mažinti dezinformaciją regione

„Google“ pasirašė ilgalaikę bendradarbiavimo sutartį su dviem nevyriausybinėmis organizacijomis, kovojančiomis su dezinformacija Baltijos šalyse – Lietuvoje įsikūrusia „Pilietinio atsparumo iniciatyva“ (angl. „Civic Resilience Initiative“, CRI) ir Latvijos „Baltijos šalių žurnalistinio meistriškumo centru“ („Baltic Center for Media Excellence“, BCME). „Google“ skirta 1,4 mln. JAV dolerių parama padės organizacijoms didinti Lietuvos, Latvijos ir Estijos informacinį raštingumą, stiprinti atsparumą melagienoms ir aktyviai kovoti su dezinformacija. Tai yra „Google“ įsipareigojimo aktyviai kovoti su dezinformacijos sklaida internetinėje erdvėje dalis. Pernai, vos prasidėjus karui Ukrainoje, kompanija įsipareigojo kovai su dezinformacija CEE regione skirti daugiau nei 10 mln. JAV dolerių.

Kas trečias (35 proc.) Lietuvos gyventojas teigia nuolat susiduriantis su dezinformacija žiniasklaidoje, dar 57 procentai ją pastebi kartais ir tik 7 proc. respondentų mano jos išvengiantys, rodo pernai rugsėjį Centrinėje Europoje ir Baltijos šalyse atliktas IPSOS tyrimas, kurį finansavo „Google“. Maža to, nors 84 procentai mūsų šalies gyventojų kvestionuoja žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose pamatytos informacijos teisingumą, tik trys iš penkių (61 proc.) nusprendžia ją patikrinti.

Šie rezultatai tik patvirtina, kad Lietuvoje kovos su dezinformacija iniciatyvos yra itin svarbios. Todėl „Google“ sudarė partnerystę su Lietuvos ne pelno siekiančia organizacija CRI, kuri siekia didinti Lietuvos ir kitų regiono visuomenių atsparumą per informacinio raštingumo ugdymą. Lukas Andriukaitis, CRI bendraįkūrėjas, atskleidžia, kaip organizacija ketina panaudoti „Google“ skirtą 1 mln. JAV dolerių paramą: „Planuojame atlikti išsamią nacionalinio lygio dezinformacijos analizę Baltijos šalyse bei pateikti rekomendacijas ES ir JAV suinteresuotoms šalims, kaip būtų galima užpildyti šias informacinio saugumo spragas. Antra, sieksime didinti Baltijos šalių jaunimo informacinio raštingumo gebėjimus pasitelkdami novatoriškiausius ugdymo metodus – kompiuteriniais žaidimais paremtą mokymąsi.“

Dar virš 435 tūkst. JAV dolerių finansavimą „Google“ skirs Latvijos BCME. Pasinaudodama šia parama BCME įgyvendins projektus, kuriais bus siekiama stiprinti tiek žiniasklaidos, tiek vietinių bendruomenių atsparumą Rusijos dezinformacijai Baltijos šalyse. BCME ketina organizuoti informacinio raštingumo dirbtuves bendruomenėms, gyvenančioms netoli Rusijos ir Baltarusijos sienų, bei krizių simuliavimo pratybas Lietuvos, Latvijos ir Estijos žurnalistams. „Google“ finansavimas leis mums pradėti projektą „Resilient Baltics“, – sako Gunta Sloga, BCME generalinė direktorė. – Dirbsime su žiniasklaida ir plačiąja visuomene, kad ji taptų sąmoningesnė ir atsparesnė propagandai, dezinformacijai bei kitoms grėsmėms, su kuriomis šiandien susiduria Baltijos šalių regionas. Karas Ukrainoje parodė, kad visuomenės atsparumas netikroms naujienoms yra ypač svarbus ir mes džiaugiamės, kad „Google“ finansavimas padės mums jį didinti.“

Apie bendradarbiavimą paskelbta kovo 2 d. Vilniuje vykusiame renginyje, kuriame dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.

„Lietuva nuolat susiduria su agresorės Rusijos skleidžiama dezinformacija, kurios kiekiai nuo Rusijos invazijos Ukrainoje pradžios vis intensyvėja, siekiant paveikti Vakarų valstybių demokratines santvarkas. Kovoje su šiuo propagandos srautu ypatingai svarbi vyriausybių, NVO, mokslo bendruomenių sinergija ir jėgų sutelkimas. Ypatingą vaidmenį čia vaidina ir nepriklausoma žiniasklaida bei socialinių tinklų platformos, jų gebėjimas adaptuotis prie besikeičiančių žaidimo sąlygų. Socialiniai tinklai plačiąja prasme turi didžiulį potencialą kurti demokratiškesnę visuomenę, kurioje kiekvienas balsas turi galimybę būti išgirstas. Tačiau norėdamos pasiekti šį tikslą, išlikti svarbios ir neapsiriboti tik kačiukų nuotraukomis ir vaizdo įrašais, platformos turi rasti būdų, kaip sukurti erdvę net emociškai intensyvioms diskusijoms bei apriboti destruktyvų socialinių tinklų panaudojimą dezinformacijai sklisti. Sveikiname „Google“ pastangas bei tikimės, kad jų parama nevyriausybinėms organizacijoms padės visuomenėms lengviau atpažinti dezinformaciją bei neleis plisti šalies-teroristės kuriamam naratyvui“, – pažymi G. Balčytytė.

„Milijonai žmonių kasdien naudojasi „Google“ ir „YouTube“ tam, kad gautų tikslią informaciją, geriau atskirtų faktus nuo pramanų. Nuo pat karo pradžios padėjome žmonėms pasiekti kokybišką informaciją ir pasauliniu mastu pašalinome daugiau nei 80 tūkstančių su karu susijusių vaizdo įrašų bei 9 tūkstančius kanalų už mūsų taisyklių pažeidimus, taip pat užblokavome virš 4 milijonų vaizdo įrašų, susijusių su Rusijos valstybine žiniasklaida, – sako Vytautas Kubilius, „Google“ vadovas Lietuvai, Latvijai ir Estijai. – Kovos su dezinformacija internete iššūkį priimame labai rimtai, tačiau to negalime padaryti vieni. Todėl esame atviri partnerystėms, teikiame paramą faktų tikrintojams, akademinei bendruomenei, be to, esame pasirašę atnaujintą ES Kovos su dezinformacija praktikos kodeksą.“

Parama BCME ir CRI prisideda prie pernai „Google“ ir „YouTube“ paskelbtų įsipareigojimų kovai su dezinformacija internete. Į juos taip pat įeina „Google.org“ skirtas 2,5 mln. JAV dolerių finansavimas „TechSoup Europe“, padėsiančiai nevyriausybinėms organizacijoms kovoje su dezinformacija išnaudoti technologijų suteikiamas galimybes. „Google“ taip pat parėmė Čekijoje, Slovakijoje ir Lenkijoje veikiančią faktų tikrinimo platformą „Demagog“. Siekdama kovoti su dezinformacija internete pasauliniu mastu, pernai „Google“ skyrė 13,2 mln. JAV dolerių Tarptautiniam faktų tikrinimo tinklui, kuri bus panaudota palaikant 135 organizacijų 65 šalyse veiklą.

 

UAB Fabula ir partneriai, NVO informacijos ir paramos centro informacija

Nuorodos