Regioninės politikos forumas 2022 Anykščiuose

Jau rytoj, rugpjūčio 25 d. Anykščių menų inkubatoriuje vyks Vidaus reikalų ministerijos organizuojamas Regioninės politikos forumas 2022, kuriame dalyvaus savivaldybių merai, savivaldybių, regionų plėtros tarybų, Vyriausybės, Seimo ir verslo, profesinių sąjungų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, sociologai ir ekonomistai, Lietuvos ir užsienio mokslininkai bei ekspertai.   

Forume bus aptartos pasaulinės ir Lietuvos tendencijos, bus diskutuojama, kokios yra šiandieninės galimybės regionų plėtrai ir kaip regionai geba jomis pasinaudoti, bei kaip atrodys  regionai po 30 metų. Ką sako ateities įžvalgos ir kas ta sidabrinė ekonomika – problema ar galimybė?   

Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės – tai strateginis, regionų raidai labai svarbus renginys, savotiškas  „minčių fabrikas“, kuriame gimusios idėjos vėliau suguls į realius darbus, įpūsiančius gyvybės mūsų regionams.

„Pastaraisiais metais regionams sukūrėme dvigubai didesnes galimybes – patvirtinta regionų plėtros programa, kurios biudžetas 1,6 mlrd. eurų, startavo ir europinė 2021–2027 m. ES fondų investicijų programa. Labai svarbu šiuos pinigus paversti papildomomis galimybėmis mūsų žmonėms,  o ne formaliai „įsisavinti“. Taip pat jau dabar laikas galvoti, kas bus po 30 metų, jeigu demografinės prognozės pasitvirtins ir būsime priversti pereiti prie sidabrinės ekonomikos“, – sako ministrė A. Bilotaitė.

Forumo metu vyks 3 diskusijos.

Diskusijoje „Į ką investuosime artimiausią dešimtmetį“ bus aptariama, kam prasmingiausia išleisti 1,6 mlrd. eurų, kuriuos regionams garantuoja Vyriausybės patvirtinta Regionų plėtros programa. Ši programa suteikia unikalias galimybes savivaldybėms pačioms regiono lygiu susitarti dėl savo indėlio į valstybės tikslus ir dėl konkrečių pažangos priemonių, tačiau tai ir didelė atsakomybė – pasirinkti tinkamiausias kryptis. Ar pavyks užtikrinti, kad 30 proc. ES fondų būtų investuojama per Regionų plėtros programą ir regionų plėtros planus? Kiek savivaldybės bus pajėgios prie programos įgyvendinimo prisidėti finansiškai? Ar ES fondai ir toliau liks vieninteliu regionų plėtros finansavimo šaltiniu?

Forume bus pristatyta ir  Strategija Lietuva – 2050  bei aptariama, kokia vieta ir vaidmuo ateities valstybėje tenka savivaldai ir regionams. Vyriausybės ir Nacionalinės regioninės plėtros tarybos atstovai pristatys preliminarius Lietuvos raidos scenarijus ir pasaulines tendencijas, kurių negalime ignoruoti. Taip pat diskusijoje bus ieškoma atsakymų, kur veda vardan didesnio efektyvumo vykdoma ar natūraliai vykstanti paslaugų koncentracija, ir kaip užtikrinti, kad didelėse ir retai gyvenamose teritorijose žmonės gautų kokybiškas viešąsias paslaugas? Kas yra ir ką gali spręsti II lygio savivalda?

Trečioje diskusijoje Sidabrinė ekonomika: kaip problemas paversti galimybėmis?“ bus aptartos senstančios visuomenės ir ekonomikos sąsajos. Europa sensta dėl mažėjančio gimstamumo ir ilgesnės gyvenimo trukmės, Lietuva yra viena iš sparčiausiai senstančių šalių visoje ES. Dažnai apie senėjimą kalbame tik kaip apie problemą. Tačiau Pasaulio bankas  ir kitos autoritetingos organizacijos savo tyrimuose teigia, kad demografinės situacijos pokyčiai gali lemti ekonominį augimą daugelyje sektorių – nuo turizmo iki išmaniųjų namų ir savavaldžių automobilių gamybos. Lietuvos ir užsienio ekspertai dalinsis įžvalgomis apie tai, kaip spręsti senstančios visuomenės iššūkius, pasinaudojant sidabrinės ekonomikos galimybėmis. Kaip Lietuva spręs senstančios visuomenės iššūkius? Kas jau daroma valstybės mastu ir konkrečioje Anykščių rajono savivaldybėje? Kokias naudas gali gauti valstybė ar konkreti savivaldybė, išnaudojusi sidabrinės ekonomikos galimybes?

Visi atsakymai Regioninės politikos forume 2022 Anykščiuose.

KVIEČIAME TIESIOGIAI STEBĖTI ČIA - https://www.youtube.com/watch?v=XXlnm2q4Nno

 

Vidaus reikalų ministerijos, NVO informacijos ir paramos centro informacija

Nuorodos