Skirti 1,2% GPM paramą nieko nekainuoja

Jau 18 metų Lietuvos gyventojai turi galimybę dalį savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM)  savarankiškai paskirti bet kuriai organizacijai, turinčiai paramos gavėjo statusą bei meno kūrėjams. "Džiaugiamės, jog nuo 2004 m. ir būtent Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro iniciatyva atsirado ši galimybė gyventojams savo nuožiūra skirti 1,2% GPM paramą įvairioms nevyriausybinėms organizacijoms (NVO) ir visada akcentavome, kad greičiau, saugiau ir patogiau teikti elektroninius paramos skyrimo prašymus" - teigia NVO informacijos ir paramos centro direktorė Olia Žuravliova. 

Prasidėjus gyventojų pajamų mokesčio deklaravimui gali būti gana nelengva nuspręsti, kam galima skirti 1,2% paramą – kiekvienais metais paramos gavėjų sąrašas vis ilgėja ir kinta. Naujas atvirų duomenų portalas „Ačiū Jums“ (www.aciujums.lt) padės gyventojams rasti atsakymus apie 1,2% GPM paramą ir paragins tuos, kurie dar abejoja, tai padaryti jau šiemet.

Gyventojai deklaruodami pajamas kiekvienais metais gali skirti paramai dalį jau sumokėto pajamų mokesčio nuo jų gaunamo darbo užmokesčio, dividendų, individualios veiklos pajamų ar pelningai parduoto turto. "Norime atkreipti visų dėmesį, kad gyventojams paramos skyrimas nieko nekainuoja, t.y. paskirstomas jau sumokėtas į valstybės biudžetą GPM, o pelno nesiekiančioms organizacijoms tokia papildoma parama labai praverčia išlaikant patalpas ar organizuojant veiklą, nesusijusią su įgyvendinamais projektais“ – pabrėžia Olia Žuravliova. 

NVO informacijos ir paramos centras primena, kad nuo 2022 metų paramos prašymai Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikiami tik elektroniniu būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) (https://deklaravimas.vmi.lt, pasirinkus Deklaravimas > Pildyti formą)  iki gegužės 2 d.

Pajamų mokesčio dalies skyrimas elektroniniu būdu ne tik saugus ir paprastas būdas, bet taip užtikrinama ir tai, kad pajamų mokesčio dalį asmuo skirs savanoriškai. Gyventojai, neturintys techninių priemonių (pvz., interneto prieigos, kompiuterio), gali pasinaudoti Viešais interneto prieigos taškais, esančiais valstybinėse miestų bei rajonų bibliotekose ir, prisijungę prie EDS, pateikti prašymą. 

Skiriant paramą galima paremti daugiau nei vieną paramos gavėją, tačiau bendra jiems skiriama paramos mokesčio dalis negali būti didesnė nei leidžiama (t.y.  1,2%). Pagal vieną pateiktą prašymą, pajamų mokesčio dalis gali būti pervedama penkis metus iš eilės – už praėjusius ir keturis vėlesnius mokestinius laikotarpius. 

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis net apie 1 mln. gyventojų, kurie turi teisę skirti paramą šia jiems suteikta teise, nepatiriant jokių papildomų išlaidų išreikšti savo finansinį palaikymą NVO, vis dar nepasinaudoja. Kviečiame tai padaryti ir prieš tai apsilankyti www.aciujums.lt tinklalapyje, kur rasite aktualią informaciją ir paramos statistiką vartotojams draugišku formatu.

Jūsų skirta parama tai ir pilietiškumo išraiška, ir reikšmingas indėlis į pilietinės visuomenės plėtrą Lietuvoje.

 

NVO informacijos ir paramos centro informacija

Nuorodos