Su nevyriausybinėmis organizacijomis aptartos migracijos krizės pamokos

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė apdovanojo nusipelniusius nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovus už pasiaukojantį darbą neteisėtos migracijos krizės metu ir pakvietė diskusijai apie išmoktas pamokas. Migracijos krizės metu valstybei talkino Lietuvos Raudonojo kryžiaus, Caritas, Maisto banko, Maltos ordino, Šaulių sąjungos savanoriai.

Ministrės teigimu, NVO pagalba yra neįkainojama. Susidūrus su neteisėtos migracijos krize valstybei sprendimų teko ieškoti greitai ir ekstremaliomis sąlygomis – NVO į praktinę pagalbą įsitraukė nuo pat pirmųjų dienų ir gerokai palengvino pareigūnams tekusį krūvį, teikė pagalbą tiek pasienyje, tiek migrantų apgyvendinimo vietose. Pasak ministrės, šiandien labai svarbu išgirsti NVO įžvalgas, aptarti, kas galėjo būti padaryta geriau ir kaip tokias krizes valdyti ateityje.

„Šiandien puiki proga padėkoti ir dar kartą pabrėžti nevyriausybinio sektoriaus indėlį sprendžiant neteisėtos migracijos krizės iššūkius. Labai vertiname institucijų ir organizacijų bendradarbiavimo įdirbį, objektyvų situacijos vertinimą, operatyvų reagavimą bei problemų sprendimą. Esame dėkingi už koordinuotą veiklą, procesų optimizavimą ir grįžtamąjį ryšį. Nevyriausybinės organizacijos krizės metu dirbo kaip niekad susitelkusios, neretai viršydamos savo organizacijų pajėgumus bei galimybes“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

Ministrė A. Bilotaitė susitikime teigė, jog migracijos srautai tampa kasdienybe. Pasak jos, tai lemia geopolitinė situacija, neramumai pasaulyje ir kaimynystėje, tad būtini neatidėliotini sprendimai.

„Praktika parodė, kad būtent migrantų apgyvendinimas ir jiems reikalingų paslaugų užtikrinimas mums sukėlė daugiausiai problemų. Girdime tarptautinių organizacijų pastabas ir rekomendacijas, analizuojame patirtis ir ieškome sprendimų“, – teigė A. Bilotaitė.

Diskusijoje ministrė pristatė kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kuriamą Migrantų priėmimo ir apgyvendinimo koncepciją, kurioje bus  numatyta, kaip turėtų būti organizuojamas migrantų priėmimas, apgyvendinimas, paslaugų teikimas. Pasak ministrės, tuo rūpintis turėtų atskira įstaiga, o ne Valstybės sienos apsaugos tarnyba, kurios pagrindinė pareiga – valstybės ir ES išorės sienos apsauga. Ministrė teigė, jog šie procesai pajudės dar šį pavasarį, o realūs pokyčiai įvyks 2023 m. Į naująją koncepciją bus įtrauktos NVO, aiškiai apibrėžtos jų funkcijos.

Nevyriausybinių organizacijų koordinavimą migracijos krizės metu vykdžiusio Lietuvos Raudonojo kryžiaus vadovė Kristina Meidė diskusijoje teigė, kad po šių išbandymų stipresnė tapo ir valstybė, ir NVO sektorius, tad atėjus naujai krizei jau būtų daug lengviau. Ji dėkojo pareigūnams, kurie krizės metu turėjo ne tik vykdyti savo pagrindines funkcijas, bet rūpintis ir daugybe kitų dalykų. Raudonojo kryžiaus vadovė pritarė, jog reikalinga atskira organizacija, kurioje visi darytų savo darbus.

Maisto banko vadovas Simonas Gurevičius teigė, jog už organizacijos pavadinimo yra ne šimtai ir ne tūkstančiai, o dešimtys tūkstančių žmonių, savanorių, kurie rūpinosi ir rūpinasi migrantais – tais, kurių net nepažįsta. Pasak S. Gurevičiaus, nors darbo prasme tai buvo sunkus laikotarpis, organizacija po šios krizės yra stipresnė. Jis negailėjo gerų žodžių pareigūnams, dirbusiems migrantų apgyvendinimo centruose.

Šaulių sąjungos savanoriai dalijosi neįprasta kariams patirtimi, kai savanoriaujant migrantų apgyvendinimo vietose teko dirbti ir socialiniais darbuotojais, ir psichologais, organizuoti užimtumo veiklas migrantams, spręsti sudėtingas situacijas, užtikrinti, jog nekiltų konfliktų. Pasak šaulio Dariaus Abramiko šiandien šauliai jau yra pasiruošę panašiems iššūkiams.

Vilniaus Carito užsieniečių integracijos programos darbuotoja Pabradėje, Sesuo Viktorija diskusijoje teigė, kad šios krizės akivaizdoje įvyko savanorystės atgimimas, žmonės buvo be galo dosnūs. Pasak jos, būtina spręsti vaikų edukacijos, prieglobsčio suteikimo kriterijų klausimus.

Pasak Caritas generalinės sekretorės Deimantės Bukeikaitės, krizės valdymo metu nevyriausybinės organizacijos tikrai  buvo girdimos.  O svarbiausia pamoka, kurią turime išmokti – komunikuoti, kalbėtis su visuomene. Kaip sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdį ji paminėjo suburtą tarpinstitucinę darbo grupę, kuri parodė, kaip susitelkus galima operatyviai išspręsti problemas, pasidalinti atsakomybes siekiant bendro tikslo.

Maltos ordino pagalbos tarnybos savanorystės procesų vadovė Justina Babušytė dėkojo už galimybę šioje krizėje prisidėti, ne tik už koordinuotą ir efektyvų bendradarbiavimą, bet ir už praturtinančią patirtį bendraujant su migrantais – mokytis iš naujo džiaugtis mažais dalykais, vilties ir tikėjimo.

 

Vidaus reikalų ministerijos, NVO informacijos ir paramos centro informacija

Nuorodos