ES pradeda konsultacijas dėl būsimų santykių su kaimyninėmis šalimis
Vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Komisijos pirmininko pavaduotoja Federica Mogherini ir už Europos kaimynystės politiką ir plėtros derybas atsakingas Komisijos narys Johannesas Hahnas šiandien pradeda konsultacijas dėl Europos kaimynystės politikos (EKP) ateities. Paskutinį kartą EKP buvo persvarstyta 2011 m. Nuo to laiko kaimyninėse šalyse įvyko svarbių pokyčių, todėl dabar būtina iš pagrindų persvarstyti šią politiką grindžiančius principus, jos mastą ir tai, kaip reikėtų taikyti šios politikos priemones.
„Europos Sąjungai gyvybiškai svarbu stiprinti partnerystės ryšius su kaimyninėmis valstybėmis. Dėl pastarojo meto įvykių regione pagausėjo spręstinų uždavinių – pradedant ekonominiu spaudimu ir baigiant neteisėta migracija ir grėsmėmis saugumui. Tam, kad galėtume šias problemas spręsti, reikalinga tvirta politika. Be to, turime geriau suvokti skirtingus savo partnerių siekius, vertybes ir interesus. Persvarstymu kaip tik to ir siekiama, – kad mūsų politiniai ryšiai su kaimynais būtų tvirti“, – kalbėjo vyriausioji įgaliotinė ir Komisijos pirmininko pavaduotoja Fererica Mogherini.
„Pati Europos Sąjunga yra suinteresuota taika, stabilumu ir gerove savo kaimyninėse šalyse. Persvarstyta politika padės veiksmingiau įgyvendinti šiuos tikslus. Norime, kad partnerystė būtų lygiavertiškesnė ir produktyvi“, – sakė Komisijos narys Johannesas Hahnas.
Siekiama iki liepos mėn. pabaigos kuo išsamiau konsultuotis su kaimyninių šalių partneriais ir visos ES suinteresuotaisiais subjektais. Po šių konsultacijų, rudenį, bus paskelbtas komunikatas, kuriame bus išdėstyti pasiūlymai dėl tolesnės EKP krypties.
Vykdant konsultacijas bus atsižvelgiama į keturis prioritetus: diferencijavimas, kryptingumas, lankstumas, atsakomybė ir matomumas. Jau dabar nustatytos penkios abiem pusėms reikšmingos sritys: prekyba ir ekonominė plėtra, tinklų sujungimas, saugumas, valdymas, migracija ir judumas.
Pagrindinė informacija apie konsultacijas
Komisijos pirmininkas J.-C. Junckeris buvo nurodęs, kad pirmaisiais naujosios sudėties Komisijos kadencijos metais Europos kaimynystės politika bus persvarstyta. Siekdamos diskusijoms suteikti kryptį, 2015 m. kovo 4 d. Europos Komisija ir vyriausioji įgaliotinė priėmė bendrą konsultacijų dokumentą, kuriame išdėstyti tam tikri preliminarūs duomenys, susiję su tuo, ko iki šio laiko išmokta iš EKP, taip pat pagrindiniai diskusijų su partneriais ir suinteresuotaisiais subjektais klausimai.
Pagrindinė informacija apie EKP
Europos Sąjungos sutarties (toliau – ES sutartis) 8 straipsnio 1 dalyje teigiama, kad „Sąjunga plėtoja ypatingus santykius su kaimyninėmis šalimis siekdama sukurti Sąjungos vertybėmis grindžiamą gerovės ir geros kaimynystės erdvę, kuriai būdingi artimi ir taikūs bendradarbiavimo santykiai“.
Siekiant glaudesnių ES ir kaimyninių šalių ryšių, 2003 m. pradėta vykdyti EKP. Šios kaimyninės šalys pietuose yra Alžyras, Egiptas, Izraelis, Jordanas, Libanas, Libija, Marokas, Palestina, Sirija ir Tunisas; rytuose – Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Gruzija, Moldova ir Ukraina.
Po įvykių arabų pasaulyje 2011 m. persvarstytos EKP tikslas – remti partnerius, kurie vykdo reformas, siekdami įtvirtinti demokratiją, teisinės valstybės principus ir žmogaus teises; prisidėti prie įtraukios partnerių šalių ekonomikos plėtros, stiprinti partnerystę su visuomene ir plėtoti ryšius su vyriausybėmis. Atnaujinta EKP stiprinamas bendradarbiavimas politikos ir saugumo srityse, remiama ekonominė ir socialinė plėtra, augimas ir darbo vietų kūrimas, skatinama prekyba ir stiprinamas kitų sektorių bendradarbiavimas.
Pagal naują Europos kaimynystės priemonę (EKP), kurios 2014–2020 m. biudžetas siekia 15,4 mlrd. EUR, didžioji dalis finansavimo skiriama 16-ai EKP šalių partnerių. Paskatomis grindžiamas požiūris suteikia lankstumo finansinę pagalbą derinti atsižvelgiant į paskirų šalių pažangą, padarytą siekiant demokratijos ir užtikrinant žmogaus teises.
Daugiau informacijos
Bendras konsultacijų dokumentas „Nauja Europos kaimynystės politika“
Konsultacijų interneto svetainė
Europos Komisijos Kaimynystės politikos ir plėtros derybų generalinio direktorato interneto svetainė
Europos išorės veiksmų tarnybos interneto svetainė
Europos kaimynystės politikos informacinis centras
Europos Komisijos, NVO informacijos ir paramos centro informacija