Vyriausybės siūloma mokesčių reforma siekiama dar labiau atitolinti gyventojus nuo valstybės valdymo
LR Vyriausybės sudarytos mokesčių reformos darbo grupės išvadose siūloma reformuoti šalies mokestinę sistemą taip, kad gyventojams būtų atimtos bet kokios galimybes bent iš dalies dalyvauti valstybės valdyme, t.y. dalyvauti sumokamų mokesčių paskirstyme.
Tiek 2009 metais konservatorių, tiek ir 2013 metais socialdemokratų vyriausybės visomis įmanomomis priemonėmis siekia gelbėti vis giliau į duobę klimpstančią SODRĄ. Tačiau dabar siūlomos priemonės šiek tiek šokiruoja – vienu atveju gelbėjimo ratas metamas kuriant ir plėtojant moderniame pasaulyje jau realų poveikį ir grąžą duodančiais privačiais pensijų fondais, o dabartinės vyriausybės suformuota viena iš daugelio darbo grupių siūlo šią iniciatyvą, kuria gyventojams sudaromos galimybės rinktis patiems, apskritai panaikinti.
Nepaisant to, ankstesnė vyriausybė kėsinosi, o dabartinė jau ėmėsi iniciatyvos panaikinti ir tiesioginę gyventojų galimybę niekieno neverčiant, savanoriškai ir tik pagal savo asmeninę valią paskirti iki 2 procentų bet kuriai šalyje veikiančiai ne pelno organizacijai, vykdančiai visuomenei naudingą veiklą. Tokių organizacijų Lietuvoje suskaičiuojama tūkstančiais – tai ir jaunimo užimtumu besirūpinančios organizacijos, ir aplinkosaugą kuruojančios organizacijos, beglobių gyvūnų prieglaudos, socialinę pagalbą teikiančios organizacijos ir kitos.
„Kiekvieno asmens dalyvavimas skiriant 2 procentus nuo sumokėto pajamų mokesčio yra tam tikra dalimi ir tiesioginis Lietuvos piliečio dalyvavimas mokesčių paskirstyme. Kuo daugiau valstybės institucijos pasitikės savo šalies piliečiais, tuo labiau piliečiai pradės pasitikėti ir valstybės institucijomis. Todėl šiuo atveju privačių fondų ar galimybės paskirti 2 procentus ne pelno organizacijai panaikinimas, tokį nepasitikėjimą bei šiuo metu ir taip didelį atotrūkį tik dar labiau padidintų“ – teigia Martinas Žaltauskas, Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro direktorius
2009 metais konservatorių vyriausybė laiku susiprotėjo, jog iš 2 proc. gyventojų paskiriamos sumos (iki 40 mln. litų) SODROS biudžeto skylės nė menkiausiu lopinėliu neužlopys. Todėl tikėkimės, jog dabartinė 16-oji Vyriausybė savo re(uni)formoms tokių lopų siūti nepradės.
Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras