ES valstybės narės sutarė, kaip didins jaunimo užimtumą

Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų taryboje (EPSCO) Briuselyje vasario 28 d. valstybės narės sutarė dėl jaunimo užimtumo didinimo priemonių.

Jaunimo nedarbas yra viena aktualiausių problemų Europoje. ES valstybėse jaunimo nedarbo lygis, kaip ir Lietuvoje, 2012 m. siekė net 24 proc. Siekiant spręsti šią problemą, Europos Komisija 2012 m. gegužę parengė „Jaunimo garantijų“ rekomendacijas. Dėl jų šiandien buvo priimtas politinis sutarimas EPSCO Taryboje.

Sutarta, kad nuo 2014 m. jaunuoliams iki 25 metų amžiaus, kurie yra registruoti darbo biržoje, valstybės narės turi užtikrinti galimybes įsidarbinti, tęsti mokslus, atlikti gamybinę praktiką ar stažuotę per keturis mėnesius po mokyklos baigimo ar netekus darbo. Atitinkamai turi būti įtvirtintos priemonės ir kaip į darbo rinką įtraukti jaunimą, neregistruotą darbo biržoje.

„ES lygiu sutartos kryptys ir priemonės dėl jaunimo nedarbo mažinimo bus pamatas rengiant mūsų nacionalinę užimtumo strategiją 2014-2020 m. Savo šalių jaunimui turime suteikti numatytas garantijas kuo skubiau, taip apsaugant juos nuo ilgalaikės bedarbystės“, - akcentavo EPSCO taryboje dalyvavusi Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Minėtoms rekomendacijoms, kurios yra Užimtumo strategijos dalis, įgyvendinti šių metų vasario 8 d., Europos Vadovų Taryba nusprendė skirti 6 mlrd. eurų. Didžiausia šių lėšų dalis bus skirta toms šalims, kuriose jaunimo nedarbo lygis yra didžiausias.

Valstybių narių situacija įgyvendinant jaunimo užimtumo priemones, skiriasi. Vienos jų jau įgyvendina „Jaunimo garantijų“ priemones, kitos dar tik pradės jas diegti. Sutarta, kad šalys bendradarbiaus ir keisis gerąja praktika. Tos valstybės, kuriose jaunimo nedarbo lygis yra itin didelis, minėtas rekomendacijas galės įgyvendinti laipsniškai.

Ministrė EPSCO posėdyje taip pat dalyvavo politiniuose debatuose dėl Europos semestro tobulinimo. Šis semestras yra stebėsenos procesas, kurio metu ES lygmeniu stebima ir vertinama, kaip valstybės narės įgyvendina „Europa 2020” strategijoje numatytus tikslus. Valstybės narės palaiko idėją kuo aktyviau tarpusavyje bendradarbiauti stebint ir analizuojant, kaip skirtingose šalyse yra sprendžiami užimtumo didinimo ir socialinės apsaugos uždaviniai, keičiantis gerąja patirtimi.

Taryboje ministrai taip pat kviesti diskutuoti apie vykdomas darbo rinkos bei pensijų sistemų reformas, kovos su skurdu priemones. Ministrė, pristatydama Lietuvoje vykdomos pensijų pertvarkos esmę, akcentavo siekį užtikrinti, jog ateityje žmonės gautų tinkamas pensijas, kad būtų išlaikytas socialinio draudimo fondo biudžeto stabilumas, kad pensijų sistema būtų lengviau pritaikoma prie besikeičiančių ekonominių ir demografinių sąlygų.

Šalia kitų klausimų Taryboje taip pat buvo pristatytas Socialinių investicijų srities dokumentų rinkinys (SIP), skirtas apsaugoti, plėtoti žmogiškąjį kapitalą, atsižvelgiant į ribotas viešųjų finansų galimybes ir išaugusius ekonominius apribojimus bei prisidėti prie pagrindinio tikslo mažinti skurdą ir kurti augimą. 

 

 

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Nuorodos