Jaunimo centrai – kaip jie atsirado ir ką juose veikti?
Jaunimo centras – kas tai? Grandiozinis pastatas, kuriame pardavinėjami tik dizainerių sukurti drabužiai jaunimui? O gal skaniausių restoranų tiekiamo maisto tinklai? Ne! Tai vieta, kurioje nepriklausomai nuo tavo socialinės padėties gali užsiimti dominančia veikla ir būti niekieno nevaržomas asmuo! Tai vieta, kurioje gali save realizuoti ir nepaklusti sudarytiems grafikams, pagal kuriuos gyveni mokyklose. Tau nėra sudarytas grafikas: kur, kada ir ką daryti. Tu ateini čia, į jaunimo centrą, ir darai tai, kas tave domina. Jaunimo centras tau visavertiškai užtikrina vietą, kurioje gali saugiai praleisti laisvalaikį po pamokų ar darbų. Visuose jaunimo centruose pagrindinis veikėjas yra jaunimo centro darbuotojas, kuris siekia užtikrinti jaunimo užimtumą ir savirealizaciją, ruošia prasmingas ir visuomenei naudingas veiklas, kuriomis domėtųsi jaunimo centre besilankantys jaunuoliai. Darbuotojai ne tik prižiūri tvarką ir organizuoja įvairius renginius, bet ir tampa tavo draugais, kurie yra pasiruošę atsakyti į visus tau rūpimus klausimus, vienu ar kitu atveju duoti patarimą iš savo pozicijos, o bėdos atveju kartu su tavimi ieškos galimų sprendimo būdų. Jaunimo centruose taip pat yra galimybė pačiam įsitraukti į organizacinę veiklą, galbūt net spręsti iškylančias problemas ir būti tuo „varikliuku“, dėl ko puikiai gyvuoja jaunimo centras.
Jaunimėli! Jeigu žinai, kad už tavo langų gyvuoja jaunimo centras, bėk ten ir netupėk namie! Ten rasi ne tik norimų užsiėmimų, bet ir puikių bičiulių, kurie tau taps nepamainomais draugais, o jaunimo centro darbuotojai galbūt padės rasti kelią į patį save!
Vyriausybės patvirtintoje Nacionalinėje jaunimo politikos plėtros programoje yra numatyta, kad iki 2019 metų, kiekviena savivaldybė privalės turėti jaunimo centrą.
Eurodesk žurnalistė kalbėjosi su Kristina Mačiulyte, su jaunimu dirbančios organizacijos „Actio Catholica Patria“ atviro jaunimo centro „Vartai“, įsikūrusio Kaune, socialine darbuotoja.
Kaip manote, kokia jaunimo centrų pridėtinė vertė?
Atsakydama į šį klausimą labiau kalbėsiu apie atvirą jaunimo centrą „Vartai“ ir savo patirtį jame. Atviras jaunimo centras – tai saugi erdvė jaunuoliams, kurioje jie gali leisti laisvalaikį, užsiimti jiems patinkančia veikla, realizuoti savo idėjas, o esant poreikiui individualiai konsultuotis su socialine ar jaunimo darbuotojomis, ypač iškilus sudėtingesnėms situacijoms, kurių paauglystėje pasitaiko išties nemažai. Atviras jaunimo centras – alternatyva gatvei, prekybos centrams, barams ir kitoms jaunimo susibūrimo vietoms, kuriose jaunimas neretai leidžia laisvalaikį.
Žinoma, yra nemažai neformalaus ugdymo vietų bei įvairių būrelių, tačiau, manau, smarkiai nesuklysiu pasakiusi, jog tokios veiklos dažniausiai yra mokamos ir ugdo tik tam tikrą įgūdį (pvz., piešti, žaisti krepšinį, šokti ir pan.). Įvairių jaunimo organizacijų veikla skirta labiau motyvuotiems jaunuoliams, turintiems daugiau mažiau aiškius tikslus bei juos pasiekti reikiamus įgūdžius.
Tuo tarpu atvirame jaunimo centre laukiami visi, įskaitant ir tuos, kurie vis dar ieško savęs ar neranda juos priimančios ir tinkamos terpės savirealizacijai, kuriame jaunuoliai gali išbandyti save įvairiose srityse, ugdoma jauno žmogaus savimonė, kritinis mąstymas, socialiniai įgūdžiai, savarankiškumas, o lankymasis centre – nemokamas. Be to, jaunimo centras – vieta, kur laisvalaikis leidžiamas be smurto, alkoholio ir kitų kvaišalų, kuriame galima laisvai diskutuoti įvairiomis jaunimui aktualiomis temomis, gerti arbatą, žaisti, klausytis muzikos ar patiems muzikuoti, susipažinti su įvairiais žmonėmis, dalyvauti grupiniuose užsiėmimuose, paskaitose ar tiesiog ramiai sėdėti ir skaityti knygą.
Atviras jaunimo centras nėra pakaitalas įvairioms jaunimo organizacijoms ar būreliams, tačiau papildo paslaugų jaunimui sistemą, specializuodamasis socialinių ir laisvalaikio užimtumo paslaugų bei saugios erdvės savirealizacijai teikime.
Kodėl rinkotės tokį darbą?
Vaikystėje svajojau pakeisti pasaulį; paauglystėje norėjau studijuoti socialinį darbą ir gelbėti tuos, kuriuos maniau, jog reikia gelbėti; baigusi vadybos bakalauro studijas įstojau į socialinio darbo magistrantūrą, kadangi maniau, jog galiu padėti, o darbą su jaunais žmonėmis pasirinkau, nes jais tikiu. Tikiu, jog kiekvienas žmogus yra unikalus, o paauglystė – sudėtingas savęs ieškojimo metas, kurį kiekvienas išgyvena labai skirtingai ir individualiai, tai laikas, kai norisi viską išbandyti, atrasti savo paties vietą visuomenėje, suprasti ryšį su savimi ir kitais, įsitikinti savo unikalumu ir įrodyti savo buvimo svarbą. Išties manau, jog šis laikotarpis yra sudėtingas ir jauniems žmonėms reikia didelio supratimo, palaikymo bei skaidraus, atviro ir lygiaverčio santykio su suaugusiais, kurie galėtų palydėti jaunuolius priimant sprendimus bei padėtų susigaudyti vykstančiuose procesuose. Taip pat tikiu, jog turėdamas tinkamą palaikymą ir palydėjimą jaunas žmogus gali pasiekti visko, ko trokšta. Taigi savo darbe stengiuosi kurti lygiavertį santykį su centre besilankančiais jaunuoliais, suprasti juos bei palydėti priimant sprendimus. Galiausiai man bendravimas ir darbas su jaunimu yra kasdienis mokymasis, be kurio sunku būtų įsivaizduoti savo kasdienybę.
Ar jaunimas noriai ateina į šiuos centrus?
Jaunimas centre lankosi išties noriai, kai kurie jų įvardija, jog „Vartai“ – antrieji namai. Dauguma jų atsiveda savo draugus. Tačiau ženklaus besilankančių jaunuolių skaičiaus didėjimo pastaruoju metu nesijaučia. Lankytojų skaičius kasdien svyruoja nuo 20 iki 40 jaunuolių. Tai dažnai priklauso ir nuo metų laiko – vasarą jaunimo centrą lankančių jaunuolių skaičius sumažėja, o žiemą šiek tiek išauga. Apsilankiusiųjų skaičius taip pat priklauso ir nuo tą dieną jaunimo centre vykstančių veiklų: jei vyksta koncertas ar didesnis renginys, ateina gerokai daugiau jaunuolių, jei vyksta įprastos veiklos – lankančiųjų skaičius stabilus.
Ar manote, kad jaunimo centras yra būtinas kiekvienoje savivaldybėje?
Tikrai nuoširdžiai tikiu, jog jaunimo centrų ar atvirų erdvių jaunimui reikia ne tik kiekvienoje savivaldybėje, bet idealiuoju atveju ir kiekviename mikrorajone. Kažkaip prisiminiau vieno jaunimo centro Suomijoje reklamą „Vieta, kur buvimas jaunam nėra nusikaltimas“ (angl. The place where being young is not a crime) ir pamaniau, jog išties suteikus jaunuoliams jų poreikius atitinkančią saugią erdvę savirealizacijai ir savęs ieškojimui, pagaliau buvimas jaunam paliautų buvęs nusikaltimu.
Eurodesk informacija