Lietuvių nobeliai galės užsitikrinti nemirtingumą
Nuo šių metų pradžios Lietuvoje bus leidžiama steigti neliečiamojo kapitalo fondus, kurie suaukotas sumas galės investuoti, o iš investavimo uždirbtas pajamas paskirstyti paramos gavėjams.
Iki šiol Lietuvoje galiojantis Labdaros ir paramos įstatymas reikalauja, kad surinkti pinigai per metus būtų panaudoti, tačiau nuo sausio 1 d. bus galima kurti fondus, kurie paaukotas sumas galės investuoti į vertybinius popierius.
Panašiu principu veikiantis švedų išradėjo Alfredo Nobelio fondas jau skaičiuoja 111 metus, Henry Fordo fondas – 76, George‘o Soroso – 33, Bilo ir Melindos Gatesų – 17 metų.
Arūnas Pemkus, vienas iš Labdaros ir paramos įstatymo pataisų iniciatorių, sako, kad puikiausiais pavyzdžiais mums galėtų būti Amerikos ar Anglijos universitetų fondai. Pavyzdžiui, Harvardo universiteto fondas šiandien turi sukaupęs 31 mlrd. USD. Jei investicijų metinė grąža siekia 5%, kasmet stipendijoms, pastatams, stadionams, laboratorijoms, ir kitoms reikmėms aukštoji mokykla gali paskirstyti maždaug 1,5 mlrd. USD. Skaičiuojama, kad šiuo metu Amerikoje daugiau nei po 1 mlrd. USD yra sukaupę 70 universitetų fondai.
Kitas pavyzdys, anot jo, gal kiek artimesnis lietuviams turėtų būti prieš penkis dešimtmečius Čikagoje įkurtas Lietuvių fondas, kuriame yra beveik 14 mln. USD. Kapitalas, o stipendijoms kasmet išmokama 0,3-0,4 mln. USD. Per fondo gyvavimo laiką paramos gavėjams išdalinta beveik 15 mln. USD.
„Tokie fondai svarbūs, nes jie sumažina biudžeto naštą kultūros, mokslo, sporto ar švietimo reikalams“, - pabrėžia p. Pemkus.
Remigijaus Šimašiaus, teisingumo ministro, teigimu, tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų yra žmonių, galinčių ir norinčių aukoti pinigus ar po mirties palikti savo turtą tam, kad jis galėtų būti prasmingai panaudotas. Bet galiojantys teisės aktai reikalavo paaukotą sumą per trumpą laiką išdalinti, o tai ir sunku, ir mažai efektyvu. Todėl Teisingumo ministerija privačių asmenų ir organizacijų iniciatyvą palaikė.
„Galimybė paaukotus pinigus saugiai atidėti ir įdarbinti, kad jie duotų grąžą, patraukli dar ir tuo, jog tokia labdara tampa ilgalaikiu projektu“, - pažymi ministras.
Skaityti daugiau nvoteise.lt puslapyje
NVO teisės instituto informacija