Nuo šių metų - nauja Labdaros ir paramos fondų įstatymo redakcija

LR Seime vienbalsiai buvo pritarta naujai Labdaros ir paramos fondų įstatymo redakcijai. Naujoji įstatymo redakcija, kuri įsigaliojo nuo 2013 m. sausio 1 d., suteikia labdaros ir paramos fondams galimybę formuoti neliečiamąjį kapitalą (angl. endowment), t.y. gautą paramą investuoti ir taip efektyviau panaudoti lėšas, užtikrinant ilgalaikį fondo gyvavimą.


Ši galimybė fondams nėra naujiena užsienyje. Kaip teigia "NVO teisės instituto" valdybos narė Giedrė Jokūbauskaitė „Pasaulyje tai gerai žinomas nevyriausybinių organizacijų rėmimo ir filantropinės veiklos mechanizmas, tačiau į Lietuvą ši naujovė atėjo iš lėto. Anksčiau, matyt, nebuvo tam tinkamų sąlygų ir Lietuvai kaip valstybei reikėjo pribręsti“.


Dar 2007 m. “NVO teisės institutas“ atliko išsamų tyrimą apie tokio fondo prielaidas efektyviam veikimui bei pritaikomumą Lietuvoje. Tačiau, bene pirmą karta plačiau apie neliečiamojo kapitalo fondus Lietuvoje buvo prabilta 2009 m., kuomet "NVO teisės instituto" , UAB „Integrity“, "Žmogaus teisių stebėjimo instituto" ir "Pilietinės atsakomybės fondo" pateikta idėja pelnė geriausios teisėkūros iniciatyvos apdovanojimą Teisingumo Ministerijoje.


Vėliau Vyriausybė pateikė Seimui svarstyti įstatymo projektą, kuris buvo atidžiai tobulinamas Audito komitete.


Svarbu paminėti, jog neliečiamojo kapitalo fondas nėra juridinio asmens teisinė forma. Tai ne pelno siekiančios organizacijos valdomos ir nuo kito jos turto neribotam laikui atskirtos lėšos. Lietuvoje kol kas tokias lėšas valdyti turės teisę tik labdaros ir paramos fondai, kadangi ši institucinė forma yra pagrindinė labdaros ir paramos iniciatyvų įgyvendinimo priemonė.

 

Skaityti daugiau nvoteise.lt puslapyje

 

Naujoji įstatymo redakcija lrs.lt puslapyje

 

NVO teisės instituto informacija

Nuorodos