Baigiantis Europos vyresnio amžiaus žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metams, apžvelgti rezultatai

 

Gruodžio 17 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje įvyko Europos vyresnio amžiaus žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metų uždarymo renginys. Per šiuos metus šalyje surengta daugiau nei 500 įvairaus pobūdžio renginių: akcijų, susitikimų, parodų, popiečių, konferencijų, knygų pristatymų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 600 tūkst. žmonių, parengta Aplinkos, sąlygojančios vyresnio amžiaus žmonių dalyvavimą darbo rinkoje bei įvairaus pobūdžio jiems teikiamas paslaugas, analizė.

„Šie metai mums suteikė progą naujai atkreipti dėmesį į pokyčius mūsų visuomenėje, giliau suvokti, kokias galimybes mums teikia ilgėjantis žmonių amžius, turimas išsilavinimas, žinios ir patirtis. Taip pat geriau pamatėme, kad ateityje susidursime ir jau šiandien patiriame įvairius iššūkius. Turime gerinti vyresnių žmonių dalyvavimo darbo rinkoje sąlygas, geriau išnaudoti švietimo galimybes, plėtoti socialines paslaugas, dirbti kitose vyresnio amžiaus žmonėms aktualiose srityse. Žinoma, aktuali yra ir pajamų lygio kėlimo tema“, - susirinkusiesiems sakė Šeimos ir bendruomenių departamento direktorė Jolanta Zabietienė.

Svarbi šių metų tema buvo kartų solidarumas. Susitikimuose su vyresnių žmonių ir jaunimo organizacijomis patirta, kad yra bendros veiklos su jaunimu, o tuo pačiu yra dar daug neišnaudotų galimybių veiklai plėtoti ir siekti geresnio kartų tarpusavio pažinimo ir supratimo.

Šiais metais naujai pamatyta, kiek gražių veiklų vyresnio amžiaus žmonės vykdo kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje, kokios aktyvios yra vyresnio amžiaus žmonių organizacijos, kurios šalyje vienija daugiau nei 100 tūkst. narių. Trečiojo amžiaus universitetas, savivaldybės, universitetai, profesinės sąjungos, Socialinių tyrimų centras, kitos mokslo įstaigos, ministerijos, įvairiose srityse dirbančios nevyriausybinės organizacijos ir bendruomenės, žiniasklaida per visus metus reikšmingai prisidėjo, kad vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo tema būtų aptariama, kad būtų keliamos problemos ir siūlomi sprendimai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiais metais parengė Aplinkos (teisinės, socialinės, kultūrinės, švietimo), sąlygojančios vyresnio amžiaus žmonių dalyvavimą darbo rinkoje bei įvairaus pobūdžio (socialines, sveikatos ir kt.) jiems teikiamas paslaugas, analizę. Šio dokumento išvadose teigiama, kad būtina parengti naują strateginį dokumentą, skirtą atsakyti į gyventojų senėjimo Lietuvoje keliamus iššūkius. Gyventojų senėjimo problemos sprendimui svarbi sėkminga žmogaus socialinė raida per visą jo gyvenimą, sėkmingas atsakas į gyventojų senėjimo iššūkius įmanomas tik glaudžiai bendradarbiaujant visiems proceso dalyviams: patiems vyresnio amžiaus žmonėms, centrinei ir vietinei valdžiai, socialiniams partneriams, nevyriausybinėms organizacijoms, mokslo bendruomenei ir kitiems.

Renginyje Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos politikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Tomas Milevičius apžvelgė metų veiklą, Mykolo Romerio universiteto Socialinės politikos fakulteto Socialinės politikos katedros profesorė Sarmitė Mikulionienė skaitė pranešimą „Aktyvus ir kūrybiškas amžėjimas Lietuvoje: prielaidos ir perspektyvos“, pasisakė Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas Petras Ruzgus, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makaravičienė, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkas Edvardas Strončikas, Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Zita Žebrauskienė, Pensininkų reikalų tarybos pirmininkas Gediminas Uogintas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, vyko diskusija, o renginį vainikavo moksleivių choro programa.

2012-ieji – Europos vyresnio amžiaus žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metai. Juos Lietuvoje koordinavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

 

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

 

Nuorodos