Aktyvesnis veiklos neturinčio jaunimo įtraukimas į visuomeninę veiklą - socialinės politikos prioritetas
Jaunų žmonių, kurie nedirba, nesimoko, neturi veiklos ir nepriklauso jokioms organizacijoms, įtraukimas į aktyvų visuomeninį socialinį gyvenimą tampa vis svarbesnė užduotis daugelyje valstybių. Lietuva – ne išimtis. Mūsų šalyje toks jaunimas sudaro 10-14 proc.
„Artimiausia Lietuvos ateitis priklauso nuo beveik 710 tūkst. jaunuolių, kuriems dabar yra nuo 15 iki 29 metų. Mažiau galimybių turintys jaunuoliai yra patekę į socialinę atskirtį, jiems stinga įgūdžių sėkmingai integruotis visuomenėje, todėl labai svarbu tokį jaunimą skatinti įvairiomis priemonėmis būti aktyvesniu, dalyvauti visuomeniniame gyvenime, nes tai atveria daug kelių į sėkmingą ateitį jaunam žmogui“, - tvirtino socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Audra Mikalauskaitė.
Todėl, jos teigimu, Lietuvoje įgyvendinama daug priemonių, kurių svarbiausias tikslas – jaunus ir jokios veiklos neturinčius žmones įtraukti į aktyvesnį gyvenimą, dalyvauti socialinėje veikloje, dirbti nevyriausybiniame sektoriuje ir užsiimti kita visuomeniniame veikla.
Viceministrės A. Mikalauskaitės teigimu, ypatingas dėmesys tokiam jaunimui bus skiriamas būsimo Airijos-Lietuvos-Graikijos TRIO ES pirmininkavimo metu, kuomet bus siekiama jaunus žmones kuo daugiau įtraukti į aktyvų socialinį gyvenimą.
Airija, Lietuva ir Graikija nuo 2013 m. sausio 1 d. pradės 18 mėnesių trunkantį bendradarbiavimą kaip ES pirmininkaujančios šalys. Praėjusią savaitę ES ministrų taryboje buvo patvirtinti visų trijų šalių prioritetai jaunimo politikos srityje. Lietuvos prioritetas skiriamas jaunų žmonių grupei, kurie šiuo metu nedirba, nesimoko ir nedalyvauja mokymuose, jų socialinei integracijai.
Kaip rodo 2011 m. agentūros „Eurofound” atliktas tyrimas, visose Europos Sąjungos šalyse yra apie 14 mln. nedirbančių ir niekur nesimokančių žmonių, kuriems dabar nuo 15 iki 29 metų. Toks didžiulis nedarbas tarp jaunimo ES šalims atsieina 153 mlrd. eurų kasmet arba 1,2 proc. visos ES bendrojo vidaus produkto (BVP). Į šią sumą įeina ne tik išmokamos pašalpos, bet ir pajamos, kurių bedarbiai jaunuoliai šaliai neuždirbo.
Daugiau informacijos: JTBA interneto svetainėje
JTBA informacija