Dohos konferencijoje turi būti padėti 2015 m. visuotinio susitarimo dėl kovos su klimato kaita pagrindai
Kitą savaitę Dohoje, Katare, vyksiančioje Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje turi būti pradėta vykdyti sunki užduotis – praėjusių metų susitarimą imtis ryžtingesnių visuotinės kovos su klimato kaita veiksmų paversti realybe. Europos Sąjunga siekia, kad remiantis visais sprendimais, dėl kurių sutarta Durbane, iki 2015 m. būtų sudarytas naujas visuotinis susitarimas dėl kovos su klimato kaita. Be to, ES paprašė JT Generalinei Asamblėjai pirmininkaujančio Kataro surengti ministrų diskusijas dėl konkrečių priemonių, kaip iki 2020 m. pasaulyje dar labiau sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį. ES tvirtai laikosi savo įsipareigojimų, įtrauktų į Durbano susitarimą, ir įsipareigojimo vykdyti antrojo Kioto protokolo laikotarpio prievoles.
ES yra didžiausia pasaulyje oficialios vystomosios paramos ir kovos su klimato kaita finansavimo teikėja besivystančioms šalims. Dohoje ES patvirtins, kad yra pasiruošusi vykdyti 2010–2012 m. įsipareigojimą suteikti „skubios pradžios“ finansavimą kovai su klimato kaita, t. y. skirti visą 7,2 mlrd. EUR sumą. Be to, ES su savo partnerėmis besivystančiomis šalimis aptars, kaip užtikrinti, kad ir 2013–2014 m. būtų skirtos pagrindinės ES kovos su klimato kaita finansavimo sumos. ES patikins, kad tebėra visiškai įsipareigojusi prisidėti ir kasmet teikti kovos su klimato kaita finansavimą, t. y. skirti 100 mlrd. EUR sumą (kurią besivystančios šalys įsipareigojo panaudoti iki 2020 m.), kuria siekiama padėti besivystančioms šalims sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir prisitaikyti prie klimato kaitos.
Už klimato politiką atsakinga Europos Komisijos narė Connie Hedegaard sakė: „Dohoje būtina pasinaudoti mūsų laimėjimais, pasiektais Durbane, ir padaryti pažangą rengiant 2015 m. teisiškai privalomą visuotinį susitarimą dėl kovos su klimato kaita. Ne mažiau svarbu susitarti dėl tolesnių išmetamųjų teršalų mažinimo priemonių, kad visuotinis atšilimas neviršytų 2°C. ES laikosi savo įsipareigojimų vykdyti antrojo Kioto protokolo laikotarpio prievoles ir toliau teikti didelę finansinę paramą besivystančioms šalims spręsti klimato kaitos klausimus. Dohos konferencija vyksta tuo metu, kai paskelbta naujausia Pasaulio banko ataskaita ir Jungtinių Tautų aplinkos programos (angl. UNEP) ataskaita „Atotrūkio išmetamųjų teršalų srityje šalinimas“, iš kurių aiškiai matyti, kad brangi kiekviena minutė“.
Kipro žemės ūkio, gamtinių išteklių ir aplinkosaugos ministras Sofoclis Aletraris, kurio šalis šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai, sakė: „ES visiškai pripažįsta, kad svarbu padėti pažeidžiamoms besivystančioms šalims stiprinti atsparumą klimato kaitai ir prie jos prisitaikyti. Nekantriai laukiame galimybės su besivystančiomis šalimis partnerėmis aptarti konkrečias idėjas, kaip spręsti klausimus, susijusius su dėl klimato kaitos patiriamais nuostoliais ir žala ekonomikai bei gyvenimo lygiui. Be to, tikimės, kad ilgalaikių bendradarbiavimo veiksmų darbo grupė pasieks apčiuopiamų rezultatų ir tinkamuose forumuose toliau diskutuos dėl neišspręstų klausimų.“
Dohos konferencija vyks nuo lapkričio 26 d. iki gruodžio 7 d.
Europos Komisijos Atstovybės Lietuvoje informacija