Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo pataisoms po pateikimo pritarta
Seimas po pateikimo pritarė Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo 15 straipsnio pataisų projektui Nr. XIP-4964 (toliau - Laikinojo įstatymo). Teikiamomis pataisomis siūloma dar metams - iki 2013 m. pabaigos, pratęsti Laikinojo įstatymo nuostatas dėl kai kurių valstybinių pensijų ir kompensacinių išmokų.
Siūloma, kad minėtos nuostatos įstatymo 1 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytoms valstybinėms pensijoms, paskirtoms ir mokamoms pagal Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymą, Lietuvos Respublikos mokslininkų valstybinių pensijų laikinąjį įstatymą ir 10 punkte nurodytai išmokai (nedarbo socialinio draudimo išmoką, skiriamą ir mokamą pagal Lietuvos Respublikos nedarbo socialinio draudimo įstatymą) galiotų iki 2012 m. gruodžio 31 d.
Nuostatos šio įstatymo 1 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytoms valstybinėms pensijoms, paskirtoms ir mokamoms pagal Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymą, Lietuvos Respublikos teisėjų valstybinių pensijų įstatymą, 3 punkte nurodytoms rentoms (paskirtoms ir mokamoms pagal Lietuvos Respublikos Prezidento valstybinės rentos įstatymą, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų statuso įstatymą ir Kūno kultūros ir sporto įstatymą) ir 4 punkte nurodytoms slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinėms kompensacijoms (paskirtoms ir mokamoms pagal Valstybinių šalpos išmokų įstatymą) galiotų iki 2013 m. gruodžio 31 d.
"Šių mažinimų nepratęsimas, visų pirma, kalbant apie šalpos išmokas, kur ta sąskaita pati didžiausia, ir apie visą įstatymo projektą, pareikalautų papildomų asignavimų institucijoms, mokančioms valstybines pensijas ir taip pat Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (toliau - SADM). Papildomų asignavimų (beveik 35 mln. litų) jau reikės kitais metais ir tai yra numatyta pateiktame kitų metų biudžete dėl Konstitucinio teismo nutarimo, kuriuo šio įstatymo nuostatos buvo pripažintos prieštaraujančiomis Konstitucijai (dėl dirbančių pensininkų, gaunamų valstybinių pensijų papildomo mažinimo), todėl, neskiriant daugiau papildomų lėšų, atkurti buvusių valstybinių pensijų ir kitų išmokų dydžių kol kas nėra galimybių", - pristatydama projektą sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė.
Pasak ministrės, galimybę atkurti visus išmokų dydžius, remiantis dabartine makroekonomine projekcija, būtų galima svarstyti tik rengiant 2014 m. biudžetą: "Dėl tos priežasties teikiamame įstatymo projekte siūloma atkurti tiktai mažąją dalį valstybinių pensijų, kurioms reikalingas lėšas SADM galėtų skirti perskirstydama dabartines savo programų lėšas".
Projektui po pateikimo pritarė 49, susilaikė 16 Seimo narių. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, projektą numatoma svarstyti kartu su 2013 m. Valstybės biudžeto projekto II svarstymu.
LR Seimo kanceliarijos informacija