Pritarta LR Darbo kodekso pataisoms
Seimas šiandien pritarė siūlomiems Darbo kodekso (DK) pakeitimams, dėl kurių buvo susitarta Trišalėje taryboje, sudarytoje iš darbuotojų, darbdavių ir valstybės atstovų.
Dabartinis Darbo kodeksas jau reikalauja pokyčių, kadangi nesudaro sąlygų darbdaviui ir darbuotojui lanksčiai susitarti, jie yra įsprausti tarsi į rėmus. Kritiką dėl to ne kartą jau buvo išsakę ir darbo rinkos ekspertai, socialinės srities specialistai. Todėl būtini net ir nedideli pakeitimai, kurie supaprastins administracinius reikalavimus, pvz., įvertinus, kad kolektyvinių sutarčių yra nedaug, o įmonės, kuriose jų nėra, negali pasinaudoti galimybe darbo grafikus skelbti prieš savaitę, siūloma tai nustatyti darbo tvarkos taisyklėse.
Siekiant apsaugoti darbuotojus pritarta, kad verslo ar jo dalies perdavimo atveju darbo santykiai tęsiasi tokiomis pačiomis sąlygomis, kartu papildant nuostatas dėl darbuotojų informavimo.
Siūloma nustatyti, kad į pareigas, įtrauktas į konkursinių pareigų sąrašą (nenumatant papildomo reikalavimo, jog dar turi būti konkursų nuostatuose nustatytais atvejais), iki konkurso asmuo gali būti priimamas pagal terminuotą darbo sutartį, bet ne ilgesniam negu vienerių metų laikui. Tai padidins galimybes darbuotojams įsidarbinti laikinai ir įgyti reikiamą kvalifikaciją.
Atsisakoma patarnavimo sutarčių. Pažymėtina, kad darbas gali būti organizuojamas įvairiomis formomis – darbo, civilinės, viešosios teisės normų nustatyta tvarka. Siekiant teisinės sistemos supaprastinimo ir aiškumo, siūloma atsisakyti nuostatų, reglamentuojančių patarnavimo darbus ir atskiros patarnavimo sutarčių formos. Patarnavimo darbai galės būti atliekami kaip individuali veikla arba, esant šalių susitarimui, bus galima sudaryti darbo sutartį.
Daug diskusijų sukėlė pasiūlymas nustatyti piniginės kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas išmokėjimą ne daugiau kaip už trejus metus. Tačiau tiek darbdavių, tiek darbuotojų atstovai šiam pasiūlymui pritarė, nes abi šalys turi būti suinteresuotas panaudoti šias atostogas. Tikėtina, kad ribojimas mokėti pinigines kompensacijas už nepanaudotas kasmetines atostogas ne daugiau kaip už trejus metus labiau motyvuos darbuotojus panaudoti atostogas ir leis įgyvendinti kasmetinių atostogų tikslą – darbuotojui pailsėti ir susigrąžinti darbingumą.
Nustatyta, kad įstatymo pataisos įsigalios nuo gruodžio 1 d., o pereinamasis laikotarpis, iki kada darbuotojai turi teisę išnaudoti iki šio įstatymo sukauptas atostogas, nustatomas iki 2015 metų.
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija